Parafia Bł. Michała Kozala BM w Pruszczu Gdańskim
 
  Niedziele i Święta
7.00
8.30
10.00
11.30 ( dla dzieci)
13.00
18.00
  W święta zniesione
6.30
10.00
18.00
 
  I Piątek Miesiąca 6.30
16.30 (dla dzieci)
18.00
19.00 (dla młodzieży)
 
  W dni powszednie
6.30
18.00
 
  Spowiedz Święta:
Niedziela:
podczas Mszy Św.
Dni powszednie:
20 minut przed
Mszą Św.

Kościół Domowy

 

01.06. 2009 r.  Spotkanie Animatorów  K.D. w Gdyni.

24.05. 2009 r.  Dzień Wspólnoty Kościoła Domowego

17-19. 04. 2009 r. – Dni Skupienia – Jastrzębia Góra

30.11. 2008 r.  Dzień Wspólnoty Kościoła Domowego

Wspomnienia z ostatnich lat  Kościoła Domowego

Historia Kościoła Domowego

 


Rejon X - Pruszcz Gdański

Jest to najmłodszy rejon w naszej diecezji, gdyż powstał we wrześniu 2003 r. Wcześniej kręgi pruszczańskie należały do rejonu II - Gdańsk Śródmieście.

Najstarszy krąg w rejonie X spotyka się na comiesięcznych spotkaniach od 1996 r. Członkami kręgu stali się w większości dawni uczestnicy oazy młodzieżowej. Pierwszym moderatorem rejonowym i inicjatorem powstania kręgów DK był ks. Krzysztof Lis, obecnie proboszcz Parafii pw. Chrystusa Odkupiciela na Żabiance. Z jego opieki duchowej korzystały pierwsze cztery kręgi w naszym rejonie.

Ogromny wkład w powstanie kręgów w Pruszczu Gdańskim wnieśli Jadzia i Klemens Rohde. To oni niestrudzenie pilotowali trzy pierwsze kręgi i są nadal podporą dla wielu małżeństw z naszego rejonu.
Obecnie kręgów jest 10. Opiekunami duchowymi są:
 • ks. Wojciech Kawczyński (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Pruczu Gdańskim)
 • ks. Grzegorz Kreft (parafia pw. Bł. Michała Kozala w Pruszczu Gdańskim)
 • Ks. Gerard Borys (parafia pw. Św. Bartłomieja w Mierzeszynie)
 • ks. Marek Kapusta (parafia pw. Św. Jacka w Straszynie)
 • ks.Tomasz Koszałka (parafia w Łęgowie)
 • ks. Waldemar Waluk (parafia Św. Faustyny Kowalskiej w Rotmance)
 • W naszym rejonie w kręgach uczestniczą pary z kilkuletnim i kilkudziesięcioletnim stażem małżeńskim. Najstarszy krąg pracuje już niemalże 10 lat. Najmłodszy jeden rok. Łącznie jest nas ponad 40 małżeństw.

  W ciągu roku mamy kilka wspólnych spotkań, a ponadto włączamy się w pracę w naszych parafiach.
  Oto zdjęcie z balu karnawałowego dla dzieci (8 stycznia 2005 r.)

  Kliknij, aby powiększyć
   
  Zasady Domowego Kościoła
  Ikona Świętej Rodziny
   
  Historia Ruchu Światło-Życie przy parafii bł. M. Kozala
  w Pruszczu Gdańskim
  Założycielem Ruchu Światło-Życie popularnie zwanego Oazą był ks. Franciszek Blachnicki. Ruch zapewnia formację na wszystkich poziomach życia człowieka: od dziecka do dorosłego. Mamy do wyboru Oazy Dzieci Bożych, Oazy Młodzieżowe, a dla małżeństw i całych rodzin: Gałąź Rodzinną - Domowy Kościół.
  W roku 1990 przy parafii M.B. Nieustającej Pomocy prężnie działała (od dobrych kilku lat) Oaza Młodzieżowa pod opieką ks. Romana Nalezińskiego, kolegi z seminarium ks. Piotra Tworka, który został skierowany do pracy duszpasterskiej w tworzącej się parafii bł. M. Kozala.
  W wyniku wzajemnych porozumień ks. Naleziński wytypował grupkę animatorów, powierzając im misję zaszczepienia Ruchu Światło-Życie w sąsiedniej parafii. I tak do „Kozala” trafili pierwsi animatorzy formacyjni: Magda Kuśmirek, Agnieszka Kowalczyk i Marta Cyrzon oraz Jacek Kot jako animator muzyczny. Powstały trzy pierwsze grupy młodzieżowe, które po pierwszym roku pracy wyjechały na letnie rekolekcje do ośrodka „Orlinki” w Sobieszewie.
  W kolejnych latach posługę animatorską podejmowali wychowankowie pierwszych grup m.in. Mariusz i Paweł Zacharzewscy, a młodzież angażowała się w przygotowanie Mszy Św., spotkań modlitewnych, przygotowywano Nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Różańcowe. Powstał także zespół muzyczny, który poza oprawą Mszy Św. dla młodzieży z Ruchu aktywnie włączył się w życie parafii, ubogacając śpiewem Msze Św. dla dzieci. W międzyczasie z parafii odszedł ks. Piotr a na jego miejsce opiekunem Ruchu został ks. Andrzej Kosowicz, który zainaugurował Oazę Dzieci Bożych.
  W kolejnych latach zarówno młodzież jak i grupa animatorów rozpierzchła się po świecie, podejmując studia, czy zakładając rodziny, więc w historii Ruchu nastąpiła mała przerwa. Tymczasem przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. z małżeństw wywodzących się z Oaz Młodzieżowych w roku 1996 utworzył się pierwszy Krąg Domowego Kościoła. Dwa lata później  powstał drugi Krąg, rekrutujący się głównie z małżeństw należących do parafii bł. M. Kozala, którego opiekunem został ks. Krzysztof Lis a parą pilotującą – Jadzia i Klemens Rohde.. Wraz z rozwojem Domowego Kościoła w Pruszczu – powstawały kolejne kręgi (cały czas pod patronatem i opieką księży z parafii Podwyższenia Krzyża), W 2003 r. decyzją władz Ruchu utworzono z pruszczańskich kręgów Rejon X, a pierwszymi odpowiedzialnymi, czyli parą rejonową zostali Ania i Leszek Krzysztoforscy.
  Zważywszy na fakt, iż ksiądz Opiekun Kręgu uczestniczy w comiesięcznym spotkaniu, służąc swoją wiedzą np. w wyjaśnianiu rozważanych tekstów Pisma Św., przy pięciu, sześciu Kręgach jednemu kapłanowi zaczyna brakować wolnych niedziel, aby móc uczestniczyć we wszystkich spotkaniach. W tej sytuacji oczywistą sprawą wydawała się myśl, że trzeba się „podzielić”, gdyż jedna parafia zaczyna mieć problem z opieką duszpasterską tak licznej wspólnoty. I tak w czerwcu roku 2003 para animatorska drugiego Kręgu – Agnieszka i Krzysztof Stefańczykowie - zwrócili się z prośbą do ks. Proboszcza Jerzego Pobłockiego o przejęcie opieki duszpasterskiej nad kręgiem. W ten sposób opiekunem Ruchu w Parafii został ks. Jarosław Olewnik, a małżeństwa wywodzące się z parafii zaczęły w niej funkcjonować tworząc Wspólnotę.
  W grudniu 2003 roku zawiązał się nowy krąg , którym zaopiekował się ks. Mieczysław Aszyk, a następnie Ks. Mirosław Wierzchowski.
  W chwili obecnej przy parafii działają dwa kręgi, do których m.in. należą byli animatorzy tworzący wcześniej oazę młodzieżową. Opiekunem kręgów jest ks. Grzegorz Kreft. Celem formacji w Kręgu jest budowanie jedności małżeńskiej i pogłębianie relacji małżeństwa i rodziny z Bogiem. Małżeństwa spotykają się raz w miesiącu, za każdym razem w domu kolejnego jednego z małżeństw. Elementem każdego spotkania jest wspólna modlitwa, dzielenie się przeczytanym fragmentem Pisma Świętego, temat formacyjny oraz dzielenie się realizacją podjętych zobowiązań i tym, co w wydarzyło się w naszych rodzinach od ostatniego spotkania. Od trzech lat w każdą pierwszą sobotę miesiąca małżeństwa przygotowują oprawę liturgiczną Mszy. Św. o godz. 18:00, a także włączają się aktywnie w życie parafii, przygotowując Nabożeństwa Różańcowe i Drogi Krzyżowej a ostatnio Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
  W historii Ruchu Światło-Życie w parafii bł. M. Kozala zaistniały wszystkie jego formy formacyjne: Oaza Młodzieżowa, Oaza Dzieci Bożych i obecnie Domowy Kościół. Mamy nadzieję, że wraz z podjęciem posługi duszpasterskiej przez kolejnego kapłana powstaną nowe kręgi, gdyż nie brakuje w parafii małżeństw, które pragną pogłębiać swoją duchowość małżeńską tworząc Wspólnotę. Mamy również nadzieję na reaktywowanie spotkań formacyjnych dla dzieci i młodzieży, gdyż potencjalni kandydaci tych spotkań właśnie dorastają w naszych rodzinach.
  Opracowanie: Agnieszka Stefańczyk
   
   
   

   

   
   
   
    webmaster:
  Ks. Proboszcz J.Pobłocki